FORT VIII "Łętownia"

Historia fortu
Fort z powietrza
Fort z powietrza w 2005 r.
Koszary
Magazyn amunicji
Wał artyleryjski
Fosa
Ekspozycja
Galeria
Armata 9 cm M. 75
Większe imprezy

 

 

Fort czynny jest od początku maja do końca września. Godziny otwarcia:
Piątek - od 15 do 18
Sobota i niedziela - od 11 do 18
Grupy zorganizowane pragnące odwiedzić fort w innych terminach prosimy o kontakt z dzierżawcą fortu:
tel: +48 604 665 756


Fotografie i rysunki prezentowane na stronie wykonali: Dorota Bakalus, Mieczysław Dołhun, Tomasz Idzikowski, Grzegorz Karnas, Douglas Petersen, Bogusław Świrk. Kopiowanie bez zgody autorów jest prawnie zabronione.

  Fort VIII "Łętownia" od sierpnia 2002 r. dzierżawiony jest przez Wiesława Sokolika i Tomasz Idzikowskiego. W listopadzie 2005 Tomasz Idzikowski zrezygnował z dzierżawy fortu.
   Lewe skrzydło koszar zaadoptowane zostało do celów muzealnych i turystycznych - w czterech kazamatach znajduje się ekspozycja muzealna poświęcona historii Twierdzy Przemyśl, w jednej z kazamat mieści się sklep, zaś w pierwszej kazamacie turyści mogą odpocząć racząc się napojami chłodzącymi lub fortecznym piwem.
   Przy utrzymaniu stanu fortu dzierżawcom pomagają liczni przyjaciele. Niesposób wymienić tu wszystkich osób, które w ciągu dwóch lat działalności pomogły w pracach na forcie. Dzierżawcy chcieliby podziękować im wszystkim za bezinteresowne poświęcanie swego czasu. Szczególne podziękowania dla Tomasza Wijtyka, oprowadzającego tysiące turystów odwiedzających fort, Bogusława Świrka pomagającego we wszelkich pracach konserwatorskich, porządkowych czy adaptacyjnych, a także dla fortografików z USA, Doroty Bakalus i Douglasa Petersona, którzy na fort przekazali galerię fotografii fortów przemyskich, a także wspomogli fort finansowo podczas zakupu kosiarki. Podziękowania dla wszystkich innych osób, których wkład w adaptację fortu nie może być niezauważony.
   Dzierżawcy pragną złożyć serdeczne podziękowania dla Władz Gminy Przemyśl, Miasta Przemyśl, Starostwa Powiatowego, zarządowi Przemyskiej Gospodarki Komunalnej - SITA Sp. z o. o. oraz Nadleśnictwa Krasiczyn za nieustającą pomoc przy pracach adaptacyjnych na forcie.

UWAGA! Dzierżawcy fortu proszą o pomoc instytucje, firmy i ludzi prywatnych. Najważniejsze potrzeby to: sezonowane drzewo sosnowe w brusach 70mm, gabloty (bądź materiał na gabloty - kątowniki, płaskowniki, szkło), pleksa lub PCV na panele wystawowe (100x70cmx3-4mm), materiały budowlane. Również każda ilość eksponatów zarówno militarnych jak i niemilitarnych. Wszystkich mogących pomóc prosimy o kontakt.