Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Śladami lotników polskich zestrzelonych przez myśliwce niemieckie w dniu 12.09.1939

 nad Podkarpaciem

 

W dniu 21.07.2009 załoga fortu i przyjaciele z Polski, odwiedziliśmy miejsca katastrof samolotów zestrzelonych przez samoloty niemieckie w dniu 12.09.1939 roku. Odwiedziliśmy dwa miejsca Charytany i Czaplaki gdzie rozbiły się samoloty 211 eskadry bombowej i 31 eskadry rozpoznawczej Armii Karpaty. Zadaniem tych samolotów było bombardowanie przeprawy wojsk niemieckich na rzece San koło Radymna.

 

Zdjęcia z miejsca katastrofy samolotu P-37 B "Łoś"

l
l
l
l
l
l

Miejsce katastrofy samolotu P-23 B "Karaś" w miejscowości Czaplaki

Po 14 latach wróciłem na miejsce katastrofy tych samolotów i chylę czoła ku mieszkańcom za pamięć o tych bohaterach z września 1939 roku. Jak widać na zdjęciach, pomniki i krzyże zadbane a zbliża się 70 rocznica zestrzelenia tych dwóch maszyn. Jednocześnie sprawdziliśmy miejsce katastrofy w miejscowości Czaplaki bo nie byliśmy pewni, że jest to miejsce katastrofy samolotu P-23 B "Karaś". W trakcie przeszukiwań terenu odnaleziona została tabliczka znamionowa, ze zbiornika na paliwo (zdjęcia powyżej). Na następną wyprawę śladami lotnictwa polskiego wybieramy się do Pawłosiowa, gdzie 11 września 1939 roku rozbił się samolot P-37 B "Łoś" o imieniu własnym "Krysia" z 211 eskadry bombowej.

Pozdrawiamy mieszkańców tych miejscowości, którzy pamiętają o tych lotnikach.

Komendant Fortu VIII Łętownia:
Wiesław Sokolik
I uczestnicy wyprawy:
Zdzisław Kinasiewicz
Daniel Górski
Jan Kuca
Tomasz Gościłowicz

powrót

<Contents copyright © 2006. by fort8.cba.pl  All rights reserved.>